Holandia, sport: Odrobili straty! Holenderski klub w półfinale europejskich pucharów

Walka AZ Alkmaar z Anderlechtem o miejsce w półfinale Ligi Konferencji była bardzo zacięta. Ostatecznie o awansie rozstrzygnęła seria rzutów karnych.

Pierwsze starcie w „derbach Beneluksu” rozegrano tydzień temu w Brukseli. Gospodarze tryumfowali wówczas 2-0. W czwartkowym rewanżu w Alkmaar to AZ wygrało 2-0.

Mecz dla gospodarzy rozpoczął się bardzo dobrze. Bohaterem pierwszego kwadransa był Vangelis Pavlidis. Grecki napastnik najpierw w piątej minucie wykorzystał rzut karny, a w 13. minucie - już z gry - strzelił drugą bramkę.

AZ zdominowało przeciwnika i wydawało się, że kolejny gol jest tylko kwestią czasu. Piłkarze klubu z Alkmaar oddali aż 27 strzałów, w tym jeden w słupek i 7 w światło bramki. Dobre spotkanie rozegrał jednak holenderski bramkarz Anderlechtu, Bart Verbruggen.

W regulaminowym czasie gry było więc 2-0 i także dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia. O awansie zdecydowała seria rzutów karnych. AZ wygrało ją 4-1, wykorzystując wszystkie jedenastki. Piłkarze Anderlechtu nie wytrzymali presji, a bramkarz AZ Mathew Ryan obronił jedenastki Jana Vertonghena i Killiana Sardelli.

Rywalem AZ w walce o finał Ligi Konferencji będzie West Ham United. Klub z Alkmaar pierwsze spotkanie dwumeczu rozegra 11 maja w Londynie. Rewanż w Alkmaar odbędzie się tydzień później.

W czwartek o awans do półfinału Ligi Konferencji walczył również Lech Poznań. Sytuacja mistrzów Polski przed tym meczem była bardzo trudna. Lech nie wykorzystał w pierwszym spotkaniu atutu własnego stadionu i przegrał w Poznaniu 1-4.

W rewanżu mistrzowie Polski pokazali się z dużo lepszej strony, prowadzili nawet 3-0, ale ostatecznie wygrali we Włoszech „tylko” 3-2. Do odrobienia strat i awansu do półfinału to nie wystarczyło.

Oprócz AZ w czwartkowy wieczór w europejskich pucharach grał też inny holenderski klub. Feyenoord walczył o awans do półfinału Ligi Europy. Rotterdamczycy przegrali jednak w Rzymie z AS Romą po dogrywce 1-4. Pierwsze spotkanie dwumeczu wygrał Feyenoord 1-0, a w rewanżu w regulaminowym czasie gry było 2-1 dla AS Romy.

21.04.2023 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.