PSV na czele, Ajax upokorzony

Po tym jak PSV upokorzyło na własnym stadionie mistrzów kraju z Amsterdamu, drużyna z Eindhoven objęła prowadzenie w Eredivisie. Także Feyenoord powoli pnie się do góry.

PSV potrzebowało kwadransa, by rozprawić się z Ajaxem. Do 53 minuty na stadionie Philipsa było jeszcze 0-0, w 68. minucie wynik brzmiał już zupełnie inaczej: 4-0 dla PSV, po golach Matavza, Willemsa, Hijlemarka i Parka.

Dla trenera Ajaxu, Franka de Boera, była to najwyższa porażka w historii jego pracy na stanowisku szkoleniowca ekipy z Amsterdamu. Dla trenera gospodarzy, również byłego piłkarza, Phillipa Cocu zwycięstwo nad odwiecznym rywalem ze stolicy było podwójnie słodkie: PSV nie tylko zmiażdżyło Ajax, ale i wskoczyło na pierwsze miejsce w tabeli.

Do górnej połówki tabeli zawitała też ekipa z Rotterdamu. Prowadzona przez Ronalda Koemana drużyna fatalnie rozpoczęła sezon (trzy porażki z rzędu), ale teraz powoli ciuła punkty i pnie się do góry. Dzięki wygranej 1-0 w Rotterdamie z FC Utrecht piłkarze Koemana mają na swym koncie 10 punktów i zajmują 8. miejsce w tabeli.

Dobrze radzą sobie też FC Twente i Heerenveen. FC Twente wygrało spektakularnie wyjazdowe derbowe starcie z Heraclesem Almelo (3-0), a Heerenveen Marco van Bastena po szalonym meczu zremisowało na wyjeździe z Roda JC 3-3.

Zupełnie inne nastroje panują w Zwolle. Tamtejsze PEC było przez kilka tygodni niespodziewanym liderem Eredivisie, ale wyjazdowa porażka 0-3 z Vitesse Arnhem pokazała piłkarzom ze Zwolle gdzie ich miejsce. Na razie jest to drugie miejsce w tabeli, ale nawet najwięksi fani PEC Zwolle muszą przyznać, że szanse na to, że ich drużyna zabawi na dłużej w ścisłej czołówce Eredivisie nie są wielkie.