Holandia, sport: Klub z Almere z historycznym sukcesem? Szanse są spore

Almere City FC pokonało we wtorek w pierwszym spotkaniu dwumeczu o miejsce w Eredivisie rywali z FC Emmen 2-0. To solidna zaliczka przed niedzielnym rewanżem.

FC Emmen zakończyło ten sezon w Eredivisie na 16., czyli trzecim od końca miejscu. Do niższej klasy rozgrywek (Eerste Divisie) spadły zespoły z dwóch ostatnich miejsc (Cambuur i Groningen).

Klub z Emmen o utrzymanie w najwyższej klasie holenderskich rozgrywek piłkarskich musi więc walczyć playoffach, w których biorą udział kluby z Eerste Divisie. Zespoły z pierwszych dwóch miejsc Eerste Divisie, czyli Heracles i PEC, wywalczyły bezpośredni awans do Eredivisie.

Emmen z sukcesem przeszło pierwszą rundę playoffów, eliminując NAC. Almere ma za sobą już dwie rundy, w których okazało się lepsze od FC Eindhoven i VVV Venlo. W decydującym starciu o miejsce w Eredivisie walczą więc kluby z Almere i Emmen.

We wtorek w Almere odbyło się pierwsze spotkanie tego dwumeczu. Po pierwszej połowie był bezbramkowy remis, ale w drugiej części gry wygraną 2-0 dał gospodarzom Lance Duijvestijn. Najpierw w 65. minucie Duijvestijn wykorzystał rzut karny, a w 77. min. skutecznie wykończył podanie Pascu.

Jeśli w niedzielę klub z Almere obroni wywalczoną na własnym terenie zaliczkę, to podopieczni Alexa Pastoora odniosą historyczny sukces. Almere City FC jeszcze nigdy w historii nie grało w Eredivisie.

Założony w 2001 r. klub od 2005 r. występuje w Eerste Divisie (do 2010 r. pod nazwą FC Omniworld). Trzecie miejsce w Eerste Divisie wywalczone w tym roku było jak dotąd najlepszym wynikiem klubu z największego miasta prowincji Flevoland.

08.06.2023 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.