Holandia, sport: AZ wciąż z szansami na finał Ligi Konferencji Europy!

Klub z Alkmaar przegrał w czwartek w Londynie z West Ham United 1-2 w pierwszym meczu półfinałowym Ligi Konferencji Europy.

Niewielka porażka na wyjeździe oznacza, że kwestia awansu do finału wciąż pozostaje otwarta. Wszystko rozstrzygnie się w najbliższy czwartek, kiedy to w Alkmaar zostanie rozegrany mecz rewanżowy (początek o godz. 21:00).

AZ dobrze rozpoczęło spotkanie w Londynie, a po pierwszej połowie angielscy kibice nie byli w najlepszych humorach. Goście z Holandii prowadzili 1-0 dzięki trafieniu w 41. minucie Tijjaniego Reijndersa.

W drugiej części spotkania gospodarze rzucili się do odrabiania strat - i to skutecznie. W 67. wyrównującego gola strzelił z rzutu karnego Saïd Benrahma, a na kwadrans przed końcem spotkania wynik na 2-1 dla gospodarzy ustalił Michail Antonio.

Piłkarze West Ham United mieli jeszcze kilka dobrych okazji na podwyższenie wyniku, ale nie wykazali się wielką skutecznością. Londyńczycy oddali w całym meczu 18 strzałów, wobec 8 gości. AZ mądrze się jednak broniło i potrafiło się utrzymać przy piłce (57% posiadania piłki AZ wobec jedynie 43% gospodarzy).

W drugim półfinale Ligi Konferencji Europy Fiorentina przegrała na własnym terenie z FC Basel 1-2. Finał tych rozgrywek odbędzie się 7 czerwca w Pradze.

Jak dotąd AZ tylko raz w historii grało w finale europejskich pucharów. W 1981 r. klub z Alkmaar awansował do decydującego starcia Pucharu UEFA. Rozgrywano wówczas jeszcze dwa mecze, a rywalem AZ było Ipswich Town. AZ przegrało na wyjeździe 3-0, a u siebie wygrało 4-2. Puchar trafił więc do Anglii.

12.05.2023 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.