Holandia, sport: Gole Polaków i zmiana lidera w Eredivisie

Rotterdamski klub wygrał w niedzielę ważne wyjazdowe spotkanie w Alkmaar 3-1 i awansował na trzecią pozycję w tabeli Eredivisie.

Przed niedzielną potyczką AZ miało 3 punkty więcej od Feyenoordu i było liderem Eredivisie. Wygrana rotterdamczyków w Alkmaar mocno zmieniła układ sił w czołówce tabeli: AZ spadło na czwarte miejsce, Feyenoord awansował o jedną pozycję, a nowym liderem jest Ajax.

Pierwszego gola w Alkmaar zdobyli gospodarze. W 26. minucie na listę strzelców wpisał się Jens Odgaard. Kilka minut później z rzutu karnego wyrównał jednak Orkun Kokcu.

W 56. minucie piękną indywidualną akcją popisał się Sebastian Szymański. Polak przebiegł kilkadziesiąt metrów z piłką i oddał mocny, precyzyjny strzał. Szymański zdobył już czwartego gola dla Feyenoordu w tym sezonie. Wynik na 3-1 dla gości ustalił w 82. minucie Danilo Pereira da Silva.

Także dzień wcześniej polski zawodnik zdobył gola w najważniejszej holenderskiej lidze piłkarskiej. Strzelcem była Kacper Kozłowski, a jego Vitesse pokonało na wyjeździe Cambuur 3-0. Podobnie jak w przypadku Szymańskiego gol Kozłowskiego był efektem kilkudziesięciometrowego rajdu z piłką i precyzyjnego uderzenia sprzed pola karnego.

Nowym liderem Eredivisie jest Ajax, który wykorzystał wpadkę AZ i nie miał żadnych problemów w starciu z Excelsiorem. Niedzielne spotkanie w Amsterdamie zakończyło się wygraną gospodarzy aż 7-1. Także drugie w tabeli PSV popisało się wysoką wygraną, pokonując u siebie 6-1 FC Utrecht.

Po 10 kolejkach Eredivisie mistrzowie kraju ze stolicy mają na koncie 25 punktów, klub z Eindhoven uzbierał 24 punkty, a Feyenoord i AZ mają po 23 punkty (Feyenoord ma jednak lepszy od AZ bilans bramkowy).

17.10.2022 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.