Holandia, Tokio 2020: Historyczny medal dla 21-letniej Holenderki. Rekord Europy!

Femke Bol zdobyła w środę brązowy medal Igrzysk Olimpijskich w Tokio. 21-letnia Holenderka pobiła rekord Europy w biegu na 400 m przez płotki.

Lepsze od Holenderki były tylko dwie Amerykanki. Złoto zdobyła Sydney McLaughlin, a srebro Dalilah Muhammad.

Bieg finałowy stał na niezwykle wysokim poziomie. McLaughlin ustanowiła nowy rekord świata, poprawiając stary o prawie pół sekundy. Poprzedni rekord świata, należący również do tej Amerykanki, wynosił 51,90 s, a nowy to 51,46 s. Czas Muhammad to 51,58 s.

Dla Holandii był to pierwszy w historii medal olimpijski w biegu na 400 m przez płotki. Bol uzyskała czas 52,03 s i ustanowiła nowy rekord Europy.

To drugi medal dla Pomarańczowych w lekkoatletyce na tych igrzyskach. Wcześniej złoto w biegu na 5.000 m zdobyła Sifan Hassan.

Po sukcesie Bol wiadomo już, że Holandia zdobędzie na tych igrzyskach co najmniej 23 medale (stan na środę, godz. 9:00). Jak dotąd najlepszymi dla Holandii igrzyskami w historii były zawody w Sydney w 2000 r., kiedy to Holandia zdobyła 25 medali.