Holandia, sport: 13-0! Rekordowe zwycięstwo Ajaxu

Stołeczny klub pokonał w sobotę VVV Venlo aż 13-0. To najwyższe zwycięstwo w historii Eredivisie, najważniejszej holenderskiej ligi piłkarskiej.

Poprzedni rekord pochodził z 1972 r. i był również autorstwa piłkarzy Ajaxu. Amsterdamczycy pokonali wówczas na własnym terenie Vitesse 12-1.

W sobotnim meczu w Venlo goście dominowali od samego początku. Pierwszy gol padł po 12 minutach gry, a po pierwszej połowie Ajax prowadził 4-0. Od 51. minuty VVV grało w osłabieniu, bo Christian Kum zobaczył czerwoną kartkę.

W sumie piłkarze z Amsterdamu oddali aż 45 strzałów, z czego 13 przełożyło się na gole. Bohaterem spotkania był Lassina Traoré, który strzelił 5 bramek.

- Takie wyniki pamięta się raczej z młodzieżówki. Kiedy po raz ostatni moja drużyna wygrała z dwucyfrowym wynikiem, byłem jeszcze małym chłopcem w Burkina Faso – przyznał po meczu Traoré, który ma nadzieję, że dobry występ w Venlo pomoże mu w walce o miejsce w wyjściowej jedenastce Ajaxu.

Dzięki wysokiej wygranej z VVV Ajax zajmuje teraz pierwszą pozycję w tabeli Eredivisie. Po 6 kolejkach amsterdamczycy mają na koncie 15 punktów. Tyle samo punktów uzbierało Vitesse, które ma jednak gorszy bilans bramkowy. Vitesse odniosło w niedzielę cenne zwycięstwo i pokonało na własnym terenie PSV 2-1.