Holandia 20 medali, Polska 2. Dobre igrzyska dla Oranje

Temat Dnia

Rekordu z Soczi nie udało się pobić, ale zakończone w niedzielę Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczang były dla Holandii jednymi z najlepszych w historii. Ostatecznie Oranje zajęli w klasyfikacji medalowej piąte miejsce.

- Zdobycie dwudziestu medali to fantastyczny wynik – powiedział Jeroen Bijl, szef holenderskiej misji olimpijskiej. – Zdobyliśmy przewidywane i zaskakujące medale, ale też nie zdobyliśmy medali w niektórych konkurencjach, w których na nie liczyliśmy. Uzyskaliśmy dużo lepszy wynik niż nasz cel minimum (13 krążków) i ogólny cel (15 medali) – dodał Bijl, cytowany przez portal nu.nl.
Holandia piątą zimową potęgą sportową świata

Holenderscy sportowcy przywieźli z Korei Południowej 20 krążków: 8 złotych, 6 srebrnych i 6 brązowych. To dla holenderskiego sportu drugi najlepszy wynik w historii zimowych igrzysk. Pod względem liczby zdobytych medali lepiej było tylko cztery lata temu w Soczi. W Rosji holenderscy sportowcy wywalczyli 24 krążki: 8 złotych, 7 srebrnych i 9 brązowych.

Holandia wysłała do Korei jedynie 33 sportowców. Dla porównania: Polska ekipa liczyła aż 63 uczestników. Mimo prawie dwukrotnie większej reprezentacji Biało-Czerwoni zdobyli w Pjongczang dziesięć razy mniej medali niż Holandia (2 wobec 20).

Zarówno w Soczi, jak i w Pjongczang TeamNL zajął 5. miejsce w klasyfikacji medalowej. Wyżej Oranje byli tylko raz, w 1972 roku w Sapporo. Wówczas zajęli czwarte miejsce, choć zdobyli „tylko” dziewięć medali (4 złote, 3 srebrne, 2 brązowe). Dawniej w igrzyskach uczestniczyło mniej państw i było mniej konkurencji, więc do zajęcia dobrego miejsca w klasyfikacji medalowej wystarczyło mniej krążków.

Największym zwycięzcą igrzysk w Pjongczang jest Norwegia. Sportowcy z tego liczącego zaledwie pięć milionów mieszkańców kraju przywieźli z Korei aż 39 medali, w tym 14 złotych. Drugie miejsce w klasyfikacji medalowej zajęły Niemcy, a kolejne pozycje to Kanada, Stany Zjednoczone i właśnie Holandia. Pomarańczowi wyprzedzili w TOP10 Szwecję, Koreę, Szwajcarię, Francję i Austrię.

Polska wskoczyła na dwudzieste miejsce

Polska zajęła w klasyfikacji medalowej 20. miejsce. Biało-Czerwoni wywalczyli dwa medale, oba w skokach narciarskich na dużej skoczni. Indywidualne złoto zdobył Kamil Stoch, a drużyna w składzie Maciej Kot, Stefan Hula, Dawid Kubacki i Kamil Stoch wywalczyła brązowy krążek. Kamil Stoch ma już w swym olimpijskim dorobku cztery krążki, w tym trzy z najcenniejszego kruszcu.

- Nie było kompromitacji, choć oczekiwaliśmy więcej – skomentował wyniki Biało-Czerwonych prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki.

Polski dorobek medalowy z Pjongczang to słabszy wynik niż cztery lata temu w Rosji. Podobnie jak w przypadku Holendrów igrzyska w Soczi były najlepsze w historii polskiego zimowego sportu. Biało-Czerwoni przywieźli wtedy z Rosji 6 krążków (4 złote, 1 srebrny, 1 brązowy). W porównaniu z innymi edycjami zdobycie dwóch medali to jednak dobry wynik. W okresie od 1976 do 1998 roku polscy sportowcy nie zdobyli na zimowych igrzyskach na przykład ani jednego medalu.

Biało-Czerwoni na zimowych igrzyskach wypadają dużo gorzej niż na letnich. Polska uczestniczy w zimowych igrzyskach od 1924 roku, ale pierwszy krążek zdobyliśmy dopiero w 1952 roku. W sumie polscy sportowy zimowi wywalczyli w tych imprezach 22 medale (7 złotych, 7 srebrnych i 8 brązowych). To mniej niż holenderski dorobek na tylko jednych igrzyskach w Soczi (24 krążki, w tym 8 złotych).
Holenderska specjalizacja – łyżwiarstwo szybkie

Dobre wyniki TeamNL na zimowych igrzyskach olimpijskich to przede wszystkim zasługa niderlandzkich łyżwiarzy szybkich. W tej konkurencji do rozdania jest wiele kompletów medali (różne dystanse, kobiety i mężczyźni, starty indywidualne i drużynowe).

W historii zimowych igrzysk olimpijskich Holandia zdobyła 130 medali, z czego aż 121 właśnie w łyżwiarstwie szybkim! Do tego doliczyć można jeszcze 5 medali w short-tracku (w tym 4 w Pjongczang), czyli konkurencji mocno spokrewnionej z tradycyjnym łyżwiarstwem szybkim. Oprócz tego Holandia zdobyła 3 medale w łyżwiarstwie figurowym (ale to dosyć odległa historia) oraz jeden w snowboardzie.

Pod tym względem Polska jest trochę bardziej uniwersalna: w przeszłości Biało-Czerwoni zdobywali medale nie tylko w skokach narciarskich, ale także łyżwiarstwie szybkim, biegach narciarskich, biathlonie i kombinacji norweskiej.

Również w Pjongczang Holandia zgarniała medale jedynie ścigając się na lodzie. Na niedawno zakończonych igrzyskach Oranje zdobyli 16 medali w łyżwiarstwie szybkim oraz 4 w short-tracku.
Legendy i niespodzianki

20 – tyle w sumie medali zdobyli w swych olimpijskich karierach Sven Kramer i Ireen Wüst (oboje 31 lat). – To dwoje naszych największych olimpijczyków wszech czasów i to piękne, że stanowili część ekipy na tych igrzyskach – podkreślił Jeroen Bijl, szef holenderskiej misji olimpijskiej. – To czyniło te igrzyska unikalnymi. Oni [w holenderskiej klasyfikacji medalowej igrzysk] długo będą na czele – dodał Bijl, cytowany przez nu.nl.

Ireen Wüst zdobyła w Pjongczang złoto i dwa srebra, Sven Kramer złoto i brąz. Także uwzględniając letnie igrzyska są oni holenderskimi medalowymi rekordzistami wszech czasów. Najwięcej medali dla Holandii na letnich igrzyskach wywalczyła pływaczka Inge de Bruin (8, w tym 4 złote).

Największym bohaterem niderlandzkiej ekipy w Pjongczang był jednak 28-letni Kjeld Nuis. Mimo że od lat jest jednym z najlepszych łyżwiarzy szybkich na krótkich i średnich dystansach, nie udało mu się zakwalifikować na poprzednie dwie edycje igrzysk. Kiedy wreszcie wywalczył kwalifikację na zawody w Korei Południowej, wycisnął z tej szansy, ile się dało. Startował w dwóch dystansach, 1000 m i 1500 m, i w obu wywalczył złoto.

Oranje przywieźli z Korei też kilka „medali niespodzianek”. Wielkim miłym zaskoczeniem było złoto 20-letniej Suzanne Schulting w short-tracku (1000 metrów). Dużą niespodzianką jest też mistrzostwo olimpijskie na 5000 m Esmee Visser. Ta 21-letnia łyżwiarka szybka dopiero miesiąc wcześniej po raz pierwszy uczestniczyła w wielkiej międzynarodowej imprezie i wywalczyła kwalifikację olimpijską.

HOLENDERSKIE MEDALE W PJONGCZANG

ZŁOTO
Kjeld Nuis (łyżwiarstwo szybkie, 1000 m, mężczyźni)
Kjeld Nuis (łyżwiarstwo szybkie, 1500 m, mężczyźni)
Sven Kramer (łyżwiarstwo szybkie, 5000 m, mężczyźni)
Jorien ter Mors (łyżwiarstwo szybkie, 1000 m, kobiety)
Ireen Wüst (łyżwiarstwo szybkie, 1500 m, kobiety)
Carlijn Achtereekte (łyżwiarstwo szybkie, 3000 m, kobiety)
Esmee Visser (łyżwiarstwo szybkie, 5000 m, kobiety)
Suzanne Schulting (short-track, 1000 m, kobiety)

SREBRO
Patrick Roest (łyżwiarstwo szybkie, 1500 m, mężczyźni)
Jorrit Bergsma (łyżwiarstwo szybkie, 10 000 m, mężczyźni)
Ireen Wüst (łyżwiarstwo szybkie, 3000 m, kobiety)
Lotte van Beek, Antoinette de Jong, Marrit Leenstra, Ireen Wüst (łyżwiarstwo szybkie , drużyna kobiet)
Sjinkie Knegt (short-track, 1500 m, mężczyźni)
Yara van Kerkhof (short-track, 500 m, kobiety)

BRĄZ
Koen Verweij (łyżwiarstwo szybkie, bieg masowy, mężczyźni)
Jan Blokhuijsen, Sven Kramer, Patrick Roest, Koen Verweij (łyżwiarstwo szybkie, bieg masowy, mężczyźni)
Marrit Leenstra (łyżwiarstwo szybkie, 1500 m, kobiety)
Antoinette de Jong (łyżwiarstwo szybkie, 3000 m, kobiety)