NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Rozliczenie z pracy w NL w polskim US
Autor Wiadomość
furgalus
Poczatkujacy

Wysłany: Wto Lut 18, 2014 8:24 pm   

witam wszystkich,

jest to mój pierwszy post

W 2013 roku nie pracowałem w PL jednak przebywałem na bezrobotnym, gdzie wdg.
pit-11 uzyskałem przychód 2400zł / dochód 2400zł ( za 3 miesiące )
w połowie roku miałem epizod pracy dla holenderskiego pośrednictwa gdzie wdg.
jaaropgaaf 2013
loon voor loonbelasting / premie vv : 2600, -
Ingehouden loonbelasting / premie vv : 600, -

Czy rozliczając się z US będę miał coś do dopłacenia?
Bardzo wdzięczny będę za pomoc

jolcia29 
Super gaduła

Pomogła: 1 raz
Wysłany: Śro Lut 19, 2014 9:31 pm   

furgalus, nie powinienes miec nic do zaplacenia

halu 
Poczatkujacy

Wysłany: Pon Mar 24, 2014 9:33 am   

Witam, czytałem temat ale takiej sytuacji nie znalazłem, Chcę rozliczyć się w PL w kraju nie mam żadnych zarobków więc pit 36 wypełniam swoje dane resztę stron skreślam "zetką" i przechodzę do załącznika ZG i tu zaczynają się dla mnie schody, po pierwsze w której rubryce i jak wyliczyć kwotę do wpisania? byłem w NL w 2013 roku 4x z czego pracodawca jeden okres scalił w jedne jaaropgave, mam 3 jaro bez żadnych salarisów(wypłatę dostaję do ręki za przerobiony cały okres, bez salarisów bez tygodniowek itd.) reasumując mam 3 jaarografy i nie wiem według jakiego kursu wyliczyć to na PLN bo nie znam dnia wypłaty z 1 okresu, tak więc mam różne okresy realne a różne na jaaropgaveach, jak to "ugryźć"?

lubcjusz
Gaduła

Wysłany: Pon Mar 24, 2014 1:53 pm   

halu, faktycznie masz "ciekawą" sytuacje. Mogę Ci tylko powiedzieć jak ja bym to zrobił,a mianowicie: albo obliczyć średnią z kursów NBP dla całego roku,albo przeliczyć z jakiś orientacyjnych dni z tych miesięcy. I tak zawsze wychodzi 0 do zapłaty/zwrotu więc nikt tego za bardzo nie sprawdza. I nie "zetkuj" następnych stron PIT-36 bo też są potrzebne. Trzeba szukać w necie jak to zrobić, dużo informacji i porad znalazłem na tej stronce:

http://www.podwojneopodatkowanie.pl/.

Na stronie ministerstwa finansów też jest ogólna broszura do pobrania z instrukcjami jak się rozliczyć:

http://www.mf.gov.pl/mini...ategoryIdAll%3D

Życzę powodzenia i wytrwałości.

halu 
Poczatkujacy

Wysłany: Pon Mar 24, 2014 4:28 pm   

Bardzo dziękuję za rady, za PW już otrzymałem pomoc, ludzie dzięki że jesteście))

karolka;) 
Poczatkujacy

Wysłany: Pon Mar 24, 2014 10:45 pm   

Cześć :) Przeczytałam cały temat lecz nie mogłam znaleźć odpowiedzi na moje pytanie :)
W 2013 roku nie pracowałam w PL byłam na niepłatnym bezrobociu, wyjechałam do NL i przepracowałam 5 miesięcy. W Polsce rozliczył mnie księgowy, również z Holenderskiego podatku. Jednak muszę rozliczyć się jeszcze w NL. Tu jest moje pytanie, czy muszę rozliczyć się do 1 kwietnia 2014 roku, czy na przykład mogę rozliczyć się pod koniec kwietnia kiedy będę już z powrotem w Holandii. Czy muszę czekać do przyszłego roku na kolejną szansę?

Pozdrawiam Karolka.

agastepa13 
Mega gaduła
Leniwiec ;-)

Pomogła: 25 razy
Wysłany: Wto Mar 25, 2014 12:15 am   

Chyba jednak nie czytalas dokladnie, a raczej nie czytalas tego tematu wcale...Jesli by tak bylo, to doczytalabys, ze jesli nie dostalas 'zaproszenia' z Belastingu do rozliczenia, to nie musisz rozliczac sie wcale. Mozesz rozliczyc sie w ciagu 5 lat. Mozesz to zrobic 5 maja, 11 listopada a nawet 30 grudnia 2015 roku

karolka;) 
Poczatkujacy

Wysłany: Wto Mar 25, 2014 9:43 am   

Czytałam o tym "zaproszeniu" jednak miałam wątpliwości, czy trudno to zrozumieć jeśli ktoś ma pierwszy raz z czymś takim styczność? Chyba nie. Poza tym wszytko jest pogmatwane więc wolałam dopytać.
Dziękuje Ci za odpowiedź.

mateusznoz
Poczatkujacy

Wysłany: Pon Kwi 07, 2014 11:26 am   pytanie rozliczenie sie

Witam mam pytanie jeśli zarobiłem w holandi około 3 tys euro i w tym samym roku w Polsce 2 tyś zł na umowę o dzieło i dostałem zwrot podatku z Holandii 480 euro to będę musiał cos doplacac polskiemu US ?,jeśli tak to tak mniej więcej ile? , i jeśli nie rozliczylem 2012 roku i teraz rozlicze dam czynny zal to dostane jakąś kare ? Nie wiedzialem ze trzeba rozliczac prace za granica znajomi nie rozliczaja duże jest prawdopodobienstwo ze wykrył by US ze sie nie rozliczylem?

tomekbobi 
Poczatkujacy

Wysłany: Śro Kwi 30, 2014 12:54 pm   

Witam. Pomógłby mi ktoś polliczyć to wszystko bo kompletnie nie wiem jak się za to zabrać. Mam Jaaropgaaf i solarisy oraz pit36 i pit/zg. Z solarisów mam podliczyć total brutto, total netto czy kwote jaka wplyneła na moje konto po odliczeniu mieszkania i ubezpieczenia przez posrednika?
Dodam, że caly 2013 rok przepracowałem w Holandii.
Ostatnio zmieniony przez tomekbobi Śro Kwi 30, 2014 1:20 pm, w całości zmieniany 2 razy  

Fegelein
Super gaduła

Wysłany: Pią Maj 02, 2014 4:37 pm   

Bierzesz wszystkie Jarografy i zliczasz podane kwoty - wartości brutto. Potem zliczasz ile zapłaciłeś podatku - też masz tam podane.
Są pewne różnice w podejściu do opodatkowania (składki ub. społ itd.), ale ja zawsze zliczałem sumy podane na jarografach i wszystko było OK.
Podane kwoty przeliczasz ze średniego kursu EUR na dany miesiąc wypłaty (lub tydzień). Dla ułatwienia można przyjąc całoroczną średnią, waluta EURO jest w miarę stabilna więc nie ma prawie wcale różnic.

Do tego odliczasz koszty uzyskania przychodów oraz diety, standardowo chyba 43 lub 45 EUR za każdy przepracowany dzień x 30%. Daje to niższy dochód do opodatkowania.

Jeżeli w Polsce nie osiągnąłeś żadnych dochodów podatku nie zapłacisz, jeżeli dochody były (znaczne) wtedy możesz się załapać na dopłatę.

Jednakże jeżeli cały rok byłeś w NL można w ogóle nie składać rozliczenia. Przepis mówi, że jeśli było się za granicą powyżej 183 dni lub ma się tam centrum interesów życiowych deklaracja PIT nie musi być składana. Musi być spełniony jeden z tych 2 warunków, przy zerowych dochodach w Polsce.
Ja skorzystałem z tego i w tym roku w ogóle nie zgłosiłem się do US.
Ostatnio zmieniony przez Fegelein Pią Maj 02, 2014 4:42 pm, w całości zmieniany 1 raz  

Wiesio Dyndak
Poczatkujacy

Wysłany: Śro Maj 07, 2014 11:03 am   

Jesteś polskim rezydentem podatkowym, jeśli przebywasz w Polsce dłużej niż 183 dni lub jeśli masz tu centrum interesów życiowych. Możesz przebywać zagranicą dłużej niż 183, ale jeśli w Polsce masz rodzinę lub dom, a Twoje wyjazdy mają charakter jedynie tymczasowych wyjazdów do pracy, to wciąż pozostajesz polskim rezydentem podatkowym. Jedynie w przypadku, gdy Twój pobyt za granicą ma charakter stały przestaje cię obowiązywać rozliczanie się z polskim US.

A tutaj dodatkowy smaczek, niesprawiedliwy, bardzo krzywdzący wszystkich polskich pracowników w Holandii:
http://podatki.gazetapraw...cy_pit.html,1,3

mateusznoz
Poczatkujacy

Wysłany: Sob Maj 10, 2014 6:11 am   

Wiesio Dyndak napisał/a:
Jesteś polskim rezydentem podatkowym, jeśli przebywasz w Polsce dłużej niż 183 dni lub jeśli masz tu centrum interesów życiowych. Możesz przebywać zagranicą dłużej niż 183, ale jeśli w Polsce masz rodzinę lub dom, a Twoje wyjazdy mają charakter jedynie tymczasowych wyjazdów do pracy, to wciąż pozostajesz polskim rezydentem podatkowym. Jedynie w przypadku, gdy Twój pobyt za granicą ma charakter stały przestaje cię obowiązywać rozliczanie się z polskim US.

A tutaj dodatkowy smaczek, niesprawiedliwy, bardzo krzywdzący wszystkich polskich pracowników w Holandii:

Więc będę musiał im zwrócić te 480 euro odzyskanego z Holandii zwrotu podatku czy tylko jakąś część?

jedrzej2225 
Mega gaduła

Wysłany: Sob Maj 10, 2014 8:37 am   

Pewno,że część. ta kwota to twój dodatkowy dochód

Wiesio Dyndak
Poczatkujacy

Wysłany: Wto Maj 27, 2014 7:00 pm   

mateusznoz napisał/a:
Wiesio Dyndak napisał/a:

Więc będę musiał im zwrócić te 480 euro odzyskanego z Holandii zwrotu podatku czy tylko jakąś część?

Tę część, o którą pomniejszyłeś podatek w Polsce. Innymi słowy: podatek, który powinieneś zapłacić w Polsce, ale zapłaciłeś go w Holandii, a który teraz dostajesz.

Odpowiedz do tematu