Holandia, sport: Holenderskie piłkarki w finale Mistrzostw Świata!

Historyczny sukces holenderskiej reprezentacji w piłce nożnej kobiet: podopieczne Sariny Wiegman wygrały w środę ze Szwedkami 1-0 i awansowały do finału mundialu, rozgrywanego we Francji.

Poziom gry w półfinale nie był być może najwyższy, ale emocji w środę nie brakowało, opisuje niderlandzki portal nu.nl. W drugiej połowie obie drużyny były bliskie zdobycia gola: po strzale Szwedki Nilly Fischer piłka uderzyła w słupek, a po uderzeniu głową Holenderki Vivianne Miedemy futbolówka odbiła się od poprzeczki.

Po dwóch połowach wynik wciąż brzmiał 0-0 i o awansie zdecydowała dogrywka. W 99. minucie widzowie w Lyonie w końcu zobaczyli gola. Jackie Groenen strzałem z dystansu dała prowadzenie Pomarańczowym i mimo ataków Szwedek Holenderki nie pozwoliły sobie odebrać zwycięstwa do końca spotkania.

W finale, który odbędzie się w niedzielę (początek godz. 17:00), Holenderki zmierzą się z reprezentacją Stanów Zjednoczonych. Amerykanki pokonały we wtorek ekipę Wielkiej Brytanii 2-1 i są faworytkami finałowego starcia. Amerykanki już w przeszłości trzykrotnie sięgały po tytuł mistrzyń świata (w tym w 2015 roku w Kanadzie). Dla zawodniczek Oranje będzie to pierwszy występ w finale mundialu.

Jak dotąd największym sukcesem kobiecej reprezentacji piłkarskiej Holandii było zdobycie tytułu mistrzyń Europy w 2017 roku. Dzięki dobremu występowi na mundialu we Francji zawodniczki prowadzone przez selekcjonerkę Sarinę Wiegman zapewniły już sobie kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2020 roku.