Holandia, Sport: Polacy dużo lepsi od Holendrów! Świetna postawa Biało-Czerwonych w Berlinie

Archiwum '18

W klasyfikacji medalowej zakończonych w niedzielę Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce Polska zajęła drugie miejsce, tuż za Brytyjczykami. Holandia była dwunasta.

Reprezentanci Polski zdobyli w Berlinie 7 złotych, 4 srebrne i 1 brązowy medal. Brytyjczycy również uzbierali 7 złotych krążków, ale mieli jedno srebro więcej i 6 brązowych medali.

Polska wyprzedziła m.in. gospodarzy z Niemiec (6 złotych, w sumie 19 medali), Francuzów (3 złote, 10 medali) i Belgów (3 złote, 6 medali).

Holandia zdobyła w Berlinie 8 krążków, ale tylko jeden z najcenniejszego kruszcu. Jedyną złotą medalistką Pomarańczowych była Sifan Hassan. Urodzona w Etiopii, ale od pięciu lat występująca w barwach Holandii biegaczka była najszybsza na dystansie 5 km.

Oprócz tego Oranje zdobyli 3 srebrne i 4 brązowe krążki. Co ciekawe, 7 z 8 holenderskich medali zdobyły kobiety. Jedynym medalem wywalczonym w Berlinie dla Holandii przez mężczyzn był brąz w sztafecie 4x100 m.

Złota dla Polski zdobyli Adam Kszczot (800 m), Wojciech Nowicki i Anita Włodarczyk (rzut młotem), Michał Haratyk i Paulina Guba (pchnięcie kulą), sztafeta kobiet 4x400 m i Justyna Święty-Ersetic (400 m).