Historyczny sukces Oranje, Holenderki piłkarskimi mistrzyniami Europy!

Archiwum '17

Własna publiczność, stadion wypełniony po brzegi, grad bramek i w końcu upragnione mistrzostwo – dla holenderskich fanów i zawodniczek to był wymarzony finał mistrzostw Starego Kontynentu.

W rozegranym w niedzielę w Enschede finale ME kobiet w piłce nożnej reprezentacja Holandii pokonała Danię 4-2. Dla holenderskiej piłki nożnej kobiet było to historyczne wydarzenie. Wcześniej piłkarki Oranje jeszcze nigdy nie dotarły do finału wielkiej imprezy; w niedzielę zaś w świetnym stylu zwyciężyły w decydującym starciu, a z mistrzostwa Europy cieszyć się mogły przed własną, ponad 28-tysięczną publicznością.

Już początek meczu był spektakularny, choć dla fanów Orajne rozczarowujący. W szóstej minucie gola dla gości zdobyła z rzutu karnego Nadia Nadim. Dunki z prowadzenia cieszyły się krótko, bo cztery minuty później gola na 1-1 strzeliła Vivianne Miedema. W 28. minucie prowadzenie Oranje precyzyjnym strzałem z dystansu dała Lieke Martens, wybrana później najlepszą zawodniczą turnieju. Jeszcze przed przerwą Dunki wyrównały, po golu Pernilli Harder. Pełna emocji i zwrotów akcji pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 2-2.

Drugie 45 minut należało już do Oranje. Na początku drugiej połowy prowadzenie Holenderkom dała Sherida Spitse, a kilka minut przed ostatnim gwizdkiem wynik na 4-2 ustaliła Miedema. Zwycięstwo holenderskich piłkarek na stadionie Grolsch Veste obejrzało dokładnie 28 182 kibiców. To holenderski rekord wszech czasów, jeśli chodzi o publiczność na meczu piłki nożnej kobiet.

Zwycięstwo Holenderek oznacza koniec europejskiej supremacji Niemek. Poprzednie sześć Mistrzostw Europy wygrywały właśnie niemieckie zawodniczki, ale w trakcie tegorocznego turnieju zostały one niespodziewanie wyeliminowane w ćwierćfinale przez reprezentację Danii.

Holandia po raz pierwszy organizowała Mistrzostwa Europy kobiet w piłce nożnej. Była to dwunasta edycja tej imprezy.