Ajax przegrał wysoko w Rosji i nie zagra w LM

Archiwum '16

Legia tak, Ajax nie. W środę wicemistrzowie Holandii przegrali wysoko z FK Rostów i nie zagrają w fazie grupowej Ligi Mistrzów.

W pierwszym meczu, rozegranym w stolicy Holandii, Ajax tylko zremisował (1-1) z gośćmi z Rosji. Aby awansować do fazy grupowej prestiżowych rozgrywek amsterdamczycy musieli w rewanżu zwyciężyć, zremisować strzelając co najmniej dwa gole lub powtórzyć wynik z pierwszego meczu i liczyć na szczęście w dogrywce i karnych.

Wyjazd do Rostowa nad Donem okazał się jednak katastrofą – Ajax przegrał 1-4. Podopieczni Petera Bosza od początku grali źle i na przerwę schodzili przegrywając 0-1. Gola dla gospodarzy strzelił w 35. minucie Sardar Azmoun, a piłkarze holenderskiej drużyny nie oddali w pierwszej połowie ani jednego celnego strzału na bramkę rywali.

Później było tylko gorzej i po trafieniach Erokhina, Noboa i Poloza wynik brzmiał 4-0 dla Rosjan. Honorowa bramka z karnego wykorzystanego przez Klaassena niewiele już zmieniła i Ajax po kiepskim meczu i porażce 1-4 pożegnał się z marzeniami o fazie grupowej Lidze Mistrzów (do której dzień wcześniej awansowała Legia Warszawa).

Także w ubiegłym roku wicemistrzom Holandii nie udało się z sukcesem przebrnąć kwalifikacji do głównych rozgrywek Ligi Mistrzów. Wówczas lepsi od amsterdamczyków okazali się piłkarze Rapidu Wiedeń. Po raz ostatni Ajax zagrał w fazie grupowej LM w sezonie 2014/2015.

Jedynym reprezentantem Holandii w tych prestiżowych klubowych rozgrywkach piłkarskich będzie w tym roku aktualny mistrz Holandii, drużyna PSV Eindhoven.

- Szybko zauważyłem, że byliśmy wystraszeni i baliśmy się grać piłką, to było widoczne od pierwszej minuty. W meczu na własnym terenie powinniśmy strzelić więcej bramek, ponieważ w rewanżu nic nie pokazaliśmy. Rostów awansował zasłużenie – powiedział po meczu trener amsterdamczyków, Peter Bosz.

Także ostatnie dwie ligowe potyczki zakończyły się dla Ajaxu rozczarowującymi wynikami. Wicemistrzowie Holandii w dwóch meczach na własnym terenie zremisowali z Rodą JC (2-2) i przegrali z Willemem II (1-2). Po trzech kolejkach najbardziej utytułowany holenderski klub piłkarski zajmuje dopiero ósme miejsce w Eredivisie.