Holandia, Sport: Ajax (prawie) pewny mistrzostwa

Archiwum '19

W przedostatniej kolejce Eredivisie amsterdamczycy pokonali na własnym terenie 4-1 FC Utrecht, a PSV straciło cenne punkty, przegrywając w Alkmaar 0-1 z AZ.

Przed ostatnią kolejką, zaplanowaną na środę, Ajax ma trzy punkty przewagi nad PSV i dużo lepszy bilans bramowy. Szanse PSV na tytuł są już tylko teoretyczne: Ajax musiałby przegrać w środę z De Graafschap, a PSV wygrać różnicą co najmniej 14 goli z Heraclesem…

Dla stołecznego klubu niedzielny mecz rozpoczął się fatalnie. Już po kilkudziesięciu sekundach gospodarze przegrywali 0-1 po trafieniu Othmana Boussaida. Później jednak gole zdobywali tylko gracze Ajax: Klaas-Jan Huntelaar i Donny van de Beek oraz dwukrotnie Dusan Tadić.

Jeśli w środę Ajax faktycznie zdobędzie mistrzostwo, będzie to oznaczać 34. tytuł mistrza kraju dla amsterdamczyków. Tegoroczny sezon jest w wykonaniu podopiecznych Erika ten Haga fantastyczny. Ajax zdobył już Puchar Holandii, a w Lidze Mistrzów dotarł do półfinału, przegranego w dramatycznych okolicznościach. Więcej na ten temat: TUTAJ.

O wyniku w Alkmaar zdecydowało jedno trafienie. Krótko po przerwie kapitan gospodarzy Guus Til dał AZ prowadzenie, a gości z Eindhoven pozbawił (realnych) marzeń o tytule.

- To się nigdy nie uda, zdobyć 14 bramek w ostatnim meczu. Można już teraz powiedzieć, że Ajax jest mistrzem – przyznał po porażce w Alkmaar kapitan PSV Luuk de Jong. – To nasza wina. W pierwszej połowie meczu z AZ graliśmy niedokładnie. Mieliśmy kilka szans, ale nie wykorzystaliśmy ich – dodał Luuk de Jong, cytowany przez nu.nl.