NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Rozliczenie podatku za rok 2013 w Holandii
Autor Wiadomość
GeraltRivia 
Super gadu?a

Wysłany: Pią Mar 07, 2014 9:42 am   

wilq_lpu,

Niestety plany o zmianie prawa podatkowego zostaly zaprezentowane w wrzesniu 2012 i zaakceptowane przez rzad w grudniu 2012.

http://actueel.deloitte.n...en-en-tarieven/

Juz w tym artykule powyzej jest opisane ze podatek wzrosnie z 1,95% do 5,85% dla zarobkow do 19.645e.

W samej ustawie (ponizej) tez jest wpis o tym ze ulga podatkowa bedzie dzielona przez okres przepracowany w NL:

"wordt de heffingskorting .... tijdsevenredig verminderd naar rato van de periode van premieplicht in het kalenderjaar."

http://wetten.overheid.nl...atum_30-07-2013

Czyli zmiany zostaly wprowadzone na czas, i zgodnie z prawem w 2012.

Pytanie jest bardziej, jak to jest mozliwe, ze setki "profesjonalnych" biur podatkowych i ksiegowych, ktore przekrzykują sie w dziale Ogloszenia jak wspaniale rozliczaja, nie zauwazylo tych zmian. Pierwsze wiadomosci o zmianach jedno z biur na konkurencyjnej stronie podalo dopiero na poczatku stycznia 2014. :119:

ReklamaReklama
Gymas
Poczatkujacy

Wysłany: Pią Mar 07, 2014 11:48 am   Re

GeraltRivia napisał/a:
Gymas,

A moze tak zrodlo bys podal?

BelastingTelefoon Buitenland

Telefoon: (055) 5 385 385
Telefoon vanuit het buitenland: +31 555 385 385
Bereikbaar van maandag tot en met donderdag van 8.00 tot 20.00 uur en op vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur.

Voor wie?

De BelastingTelefoon Buitenland is er voor particulieren en bedrijven die buiten Nederland zijn gevestigd, maar in Nederland belastingplichtig zijn.
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Pią Mar 07, 2014 10:40 pm, w całości zmieniany 1 raz  

halu 
Poczatkujacy

Wysłany: Pią Mar 07, 2014 12:53 pm   

wilq a jesli nawet nie jest, to bedziesz wojowa z NLowskim fiskusem albo z UE ?:D ile bedzie tyle bedzie, pewnych rzeczy sie nie przeskoczy, wiekszosc z nas pracuje tutaj bo nie ma pracy w PL, wiec krzyki raczej nam nie pomoga))

GeraltRivia 
Super gadu?a

Wysłany: Pią Mar 07, 2014 1:34 pm   

Gymas,

W Belastingdienst Telefoon Buitenland pracuja rowniez studenci i pracownicy tymczasowi. Mozna tam 3 razy dzwoniac, dostac 3 rozne odpowiedzi.

abc123456 
Poczatkujacy

Wysłany: Pią Mar 07, 2014 2:27 pm   

Ma ktoś jakiś dobry kalkulator albo wzór na obliczenie zwrotu podatku za rok 2013 ? Przy dochodzie prawie 11.500 Euro babka w biurze stwierdziła, że mam do zwrotu jakieś 250 Euro ... możliwe to jest ? Wiem, że są jakieś zmiany w prawie podatkowym, ale aż tak ?

Gymas
Poczatkujacy

Wysłany: Pią Mar 07, 2014 4:45 pm   Re

GeraltRivia napisał/a:
Gymas,

W Belastingdienst Telefoon Buitenland pracuja rowniez studenci i pracownicy tymczasowi. Mozna tam 3 razy dzwoniac, dostac 3 rozne odpowiedzi.

To zadzwoń 3 razy i jeśli dostaniesz 3 różne odpowiedzi będziesz wiedział, że masz rację.

Niemniej uważam,iż rozsądnie jest ( dla tych, którzy się jeszcze nie rozliczyli) wstrzymać się z rozliczeniem podatku do czasu wyjaśnienia domniemanych problemów z programem.

GeraltRivia 
Super gadu?a

Wysłany: Pią Mar 07, 2014 5:00 pm   

Gymas,

Nie musisz sie obrazac, chodzi mi tylko o to ze w Belastingtelefoon malo wiedza i ogolnie pracownicy tej infolinii jako ostatni dowiaduja sie o ewentualnych bledach. A ty napisales w orginalnym poscie ze Skarbowka tak stwierdzila, a tu sie okazuje ze zadzwoniles tylko na infolinie.

Gymas
Poczatkujacy

Wysłany: Pią Mar 07, 2014 6:03 pm   

GeraltRivia napisał/a:
Gymas,

Nie musisz sie obrazac, chodzi mi tylko o to ze w Belastingtelefoon malo wiedza i ogolnie pracownicy tej infolinii jako ostatni dowiaduja sie o ewentualnych bledach. A ty napisales w orginalnym poscie ze Skarbowka tak stwierdzila, a tu sie okazuje ze zadzwoniles tylko na infolinie.

Nie obrażam się.
Nie spotkałem żadnego studenta w Holend. Skarbówce ani w realu ani online.
Nie twierdzę, że ich tam nie ma.

Rozmawiam z wieloma ludżmi. Czasem z trzema w trakcie jednego połączenia telefonicznego.
Mają różną wiedzę i nie ukrywają tego. Kiedy ich mądrość się wyczerpała ,pytają lub przełączają rozmowę do mądrzejszego.

Przykład.
Jak rozliczyć dochody z Polski w Holandii za pomocą programu.

Możesz zsumować dochody i wpisać jedną kwotę w rubrykę.
Pomimo, że w programie każda kwota przyporządkowana jest do jednego zakładu pracy.
Podobnie z ubezpieczeniem.
Przewalutować możesz najłatwiej po kursie rocznym twojego banku w Polsce.
Możesz oczywiście zastosowac metodę polską.
Każdy przychód osobno (każda pensja), a przewalutowanie po kursie z dnia poprzedzającego wpływ na rachunek.
Otrzymywałeś tygodniówki.
Pracowałeś 20 tyg.
20 razy robisz przewalutowanie.

Wind je het is leuk ?

chris77
Poczatkujacy

Wysłany: Pią Mar 07, 2014 6:42 pm   

Z tego co sie orientuje: " Polacy, którzy pracowali cały rok aż tak nie odczują tego na kieszeni. Najbardziej poszkodowani są Polacy pracujący sezonowo ( 2-4 miesiące), a ich do Holandii napływa najwięcej. Należy tutaj zaznaczyć, że zmiany przepisów dotyczą tylko obcokrajowców - osoby z zameldowaniem w Holandii wciąż mają prawo do pełnej ulgi. "

Reklama
Gymas
Poczatkujacy

Wysłany: Pią Mar 07, 2014 6:43 pm   

abc123456 napisał/a:
Ma ktoś jakiś dobry kalkulator albo wzór na obliczenie zwrotu podatku za rok 2013 ? Przy dochodzie prawie 11.500 Euro babka w biurze stwierdziła, że mam do zwrotu jakieś 250 Euro ... możliwe to jest ? Wiem, że są jakieś zmiany w prawie podatkowym, ale aż tak ?

Możliwe.
Zmiany są duże.
Tak duże, że podatek zżera prawie całe arbeidskorting.
Pamiętaj, że lepiej rozliczać się jako holenderski rezydent podatkowy.(Jeśli możesz)
Wtedy podatek zeżre ci mniej kasy.
Głowa do góry ziomal.

[ Dodano: Pią Mar 07, 2014 6:49 pm ]
chris77 napisał/a:
Z tego co sie orientuje: " Polacy, którzy pracowali cały rok aż tak nie odczują tego na kieszeni. Najbardziej poszkodowani są Polacy pracujący sezonowo ( 2-4 miesiące), a ich do Holandii napływa najwięcej. Należy tutaj zaznaczyć, że zmiany przepisów dotyczą tylko obcokrajowców - osoby z zameldowaniem w Holandii wciąż mają prawo do pełnej ulgi. "

Osoby zameldowane w Holandii nie nabywają przez to obywatelstwa.

GeraltRivia 
Super gadu?a

Wysłany: Pią Mar 07, 2014 7:34 pm   

chris77,

Ulga zalezy od przepracowanego okresu w NL. Wprowadzajac te same dane do programu dla obcokrajowcow i Holendrow wychodza dokladnie te same kwoty, jesli ktos pracowal caly rok w Holandii. Ulga zostala obnizona zarowno dla obcokrajowcow jak i Holendrow, zarowno jak i podwyzszenie podatku z 2% do prawie 6%.

Gymas,

PS: Vind je het leuk? albo Vind je dat leuk? albo Vind je dat het leuk is? :083:

"Wind je het is leuk" = wind to wiatr, przy dwóch czasownikach wystepuje inwersja wiec "is" musi isc na koniec zdania, ale "vinden" to juz znaczy "uwazac ze cos jest", wiec dodawanie "is" nie jest potrzebne. Moj holenderski jest troche lepszy niz moj polski.

Pozatym widze ze sie nie dogadamy, ja mam swoja opinie i doswiadczenie z Belastingdienst, ty swoje, najwazniejsze zeby Belastingdienst potwierdzil prawidlowosc programu przez jakis komunikat, a nie przez telefon.

abc123456 
Poczatkujacy

Wysłany: Pią Mar 07, 2014 8:24 pm   

Cytat:
Możliwe.
Zmiany są duże.
Tak duże, że podatek zżera prawie całe arbeidskorting.
Pamiętaj, że lepiej rozliczać się jako holenderski rezydent podatkowy.(Jeśli możesz)
Wtedy podatek zeżre ci mniej kasy.
Głowa do góry ziomal.

To jeszcze dodam, że mój znajomy zarobił w tym samym czasie jakieś 5000 euro więcej i ma podobno dostać +- 1250 euro zwrotu ... Następny przypadek: osoba, która pracowała 3 miesiące ma dostać nie całe 500 euro zwrotu. Jest jakaś różnica w zwrocie podatku między człowiekiem który jest na "wiekówce" a osobą która ma +23 lata ? Jestem trochę poirytowany tym faktem. Jak ma ktoś jakiś wzór na wyliczenie, albo program to niech podeślę : )

bananqq
Poczatkujacy

Wysłany: Pią Mar 07, 2014 9:37 pm   

post edytowany w calosci

Niepotrzebnie mieszasz w temacie

tu umieszczamy tylko posty dotyczace rozliczenia podatku w Holandii a nie w Polsce !
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Pią Mar 07, 2014 9:53 pm, w całości zmieniany 1 raz  

Reklama
Estamos 
Gadu?a nad gadu?ami :-)

Wysłany: Sob Mar 08, 2014 5:46 am   

Geralt ma rację.
Admin zmknąć temat jak dla mnie wyczerpany jest temat zwrotu ad 2013.

Gymas
Poczatkujacy

Wysłany: Sob Mar 08, 2014 11:19 pm   

post edytowany w calosci

Wlasnie do takiej wymiany zdan jaka tu zaprezentowales sluzy opcja priw

i nastepnym razem z niej skorzystaj
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Nie Mar 09, 2014 1:03 am, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu