NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
zwolnienie lekarskie
Autor Wiadomość
Mateusz2293
Poczatkujacy

Wysłany: Śro Lip 31, 2013 9:54 pm   zwolnienie lekarskie

Witam,
pracuje w Holandii mam umowe na czas okreslony. W lutym uleglem wypadkowi samochodowemu w Polsce. Jaki procent mojej pensji moj pracodawca jest zozobowiazany mi wyplacac? w moim kontrakcie mam wpisane ze urlop mam bezplatny moj pracodawca chce mnie teraz wyslac na urlop gdy jestem na zwolnieniu aby nie placic mi pensji...;/ co o tym wszystkim myslicie? prosze o odpowiedz pozdrawiam:)[/b]

baileys 
MODERATOR

Pomogła: 83 razy
Wysłany: Śro Lip 31, 2013 10:11 pm   

Mateusz2293, zalezy co jest opisane w twoim kontrakcie . Jak masz faze A i/lub opisane ze kontrakt sie konczy w chwili choroby to pracodawca nie musi nic placic bo powinies zostac przekazany do UWV . Jak masz faze b to do konca kontraktu pracodawca oplaca ci jak za chorobowe czyi 70% ze srednich twoich zarobkow z ostatnich 12 m-cy . po zakonczeniu kontraktu automatycznie powinienes zostac przekazany do UWV . Pamietej jednak ze ludziom zjezdzajacym na "wakacje /urlop " biura czesto zakanczaja kontrakt i po powrocie go wznawjaja . W chwili wypadku lub choroby na takim urlopie nie masz zadnych praw do chorobwego .
Tak wiec naprawde duzo zalezy jak i co jaki kontrakt itd.
Twoj pracodawca w trakcie twojej choroby jest zobowiazany powolac ciebie na kontrole .
W twoim posie nie rozumiem jak mozesz miec w kontrakcie opisane ze w takiej sytuacji masz urlop bezplatny ? i mimo wszystko jestes na chorobowym ?
Mateusz2293 napisał/a:
w moim kontrakcie mam wpisane ze urlop mam bezplatny moj pracodawca chce mnie teraz wyslac na urlop gdy jestem na zwolnieniu aby nie placic mi pensji

popierwsze jak ulegles wypadkowi bedac na wakacjach to automatyczniee powinienes przejsc na chorobowe . A z chorobowego nie moga ot tak sobie ciebie wyslac znow na urlop/wakacje . Czy ty wogole od wypadku byles powolany przez pracodawce na kontrol ?

Mateusz2293
Poczatkujacy

Wysłany: Czw Sie 01, 2013 11:26 am   

na moim kontrakcie napisane jest ze w stawce za godz mam wliczone pieniadze za urlop. teraz gdy pracodawca wyplaca mi 100% mojej sredniej 3 miesiecznej powiedzial ze mam mu oddac 20% za kazdy miesiac ktory mi wyplacil. powiedzial takze ze od 3 sierpnia mam isc na urlop na 3 tyg i za te dni nie wyplaci mi pieniedzy;/ czy moze mnie wyslac na chorobowe gdy jestem na zwolnieniu lekarskim bo jak dla mnie to sa jakies chyba zarty;/ a wracajac do mojego kontraktu to nie mam nic takiego ze w chwili mojej choroby kontrakt sie konczy mam kontrakt na 1 rok. co moge teraz w takiej sytuacji zrobic gdy on mnie wysyla na urlop? pomozcie

baileys 
MODERATOR

Wysłany: Czw Sie 01, 2013 8:30 pm   

Mateusz2293, pracodawca powinien ci placic tylko 70% z sredniej a nie 100% , chyba ze wypadek sie stal w pracy . W twoim wypadku wypadek nie byl w pracy wiec nalezy ci sie tylko przez pierwsze 2 m-ce 80 % a za kazdy nastepny miesiac 70% z sredniej z ostatnich 12 m-cy . Jesli jestes na zwilnieniu lekarskim nie moze ciebie wyslac na urlop ale moze zazadac od ciebie zwrotu nadplaconych pieniazkow lub sciagnac z twojej wyplaty .
Mateusz2293 napisał/a:
co moge teraz w takiej sytuacji zrobic gdy on mnie wysyla na urlop?
zadzwonic/zajsc do adwokata w NL .

Mateusz2293
Poczatkujacy

Wysłany: Czw Sie 01, 2013 10:51 pm   

mam jeszcze tylko jedno pytanie:) czy jezeli do czasu wypadku przepracowalem u niego 9 miesiecy czy ta srednia powinna byc naliczana ze wszystkich tych miesiecy?

baileys 
MODERATOR

Wysłany: Czw Sie 01, 2013 11:27 pm   

zarobiles w te 9 m-cy np 10.000 to wylicza to tak .
10.000 : 261 = 38.31 to jest twoja dniowka
261 to jest liczba dni roboczych w roku .
teraz dniowke pomnozyc prze 21.75 ( to srednia liczba dni roboczych w miesiacu )
38.31x21.75= 833.33 to jest twoja srednia teraz -30%
833.33-30% = 583.33 .(oczywiscie mowa o netto sumach )
Tyle powinien ci placic szef za chorobowe do konca kontraktu . Po zakonczeniu kontraktu pownien ciebie zglosic do UWV jako ziek uit dienst i od tej chwili UWV bedzie ciebie powolywalo na kontrole i wplacalo twoje chorobowe .
Jak powoluja ciebie na kontrole masz obowiazek stawienia sie i udzielenia wszystkich info . Masz tez obowiazek informowania ich o ewentualnych zmianach , czy to adresowych czy to zdrowtnych itd .

Odpowiedz do tematu