NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
koszty zycia w Holandii
Autor Wiadomość
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 30
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1897
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Sob Mar 02, 2013 11:57 am   koszty zycia w Holandii

Cytat:


Odjąć oplate za domek i ubezpieczenie to zostanie z 600 e

Od tych 600 e odlicz jedzenie , jakas chemie , itp to zostanie z 400 e... :039:

z tematu

Brutto to ile netto ?



Temat zostal podzielony i przeniesiony z Dzialu Praca poniewaz niewiele ma wspolnego z pytaniem ....brutto ile to netto
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Pią Kwi 26, 2013 3:35 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
adamza
Poczatkujacy

Dołączył: 23 Kwi 2013
Posty: 4
Wysłany: Wto Kwi 23, 2013 3:35 pm   

post przenioslam do odpowedniego tematu
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Pią Kwi 26, 2013 3:37 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
AnetaDK 
Poczatkujacy

Pomogła: 1 raz
Wiek: 38
Dołączyła: 20 Lis 2012
Posty: 34
Skąd: Zuid Holland
Wysłany: Śro Kwi 24, 2013 1:22 pm   

Beny.rac napisał/a:
Cytat:


Odjąć oplate za domek i ubezpieczenie to zostanie z 600 e

Od tych 600 e odlicz jedzenie , jakas chemie , itp to zostanie z 400 e... :039:



200 euro miesięcznie na jedzenie i środki chemiczne?To raptem kilka euro dziennie,powodzenia w jedzeniu zupek i suchych bułek :039:
Wszyscy wiemy,że życie tu jest drogie,zdziwię się bardzo,jeśli cokolwiek odłoży z tych 600 euro,bo ubrać też się trzeba :083:
 
 
gromak 
Nieśmiały użytkownik

Wiek: 37
Dołączył: 14 Gru 2012
Posty: 78
Skąd: Tilburg
Wysłany: Śro Kwi 24, 2013 1:41 pm   

AnetaDK napisał/a:
Beny.rac napisał/a:
Cytat:


Odjąć oplate za domek i ubezpieczenie to zostanie z 600 e

Od tych 600 e odlicz jedzenie , jakas chemie , itp to zostanie z 400 e... :039:



200 euro miesięcznie na jedzenie i środki chemiczne?To raptem kilka euro dziennie,powodzenia w jedzeniu zupek i suchych bułek :039:
Wszyscy wiemy,że życie tu jest drogie,zdziwię się bardzo,jeśli cokolwiek odłoży z tych 600 euro,bo ubrać też się trzeba :083:


Znam osoby, które na jedzenie (uwaga, para polaków na kontrakcie od 4 lat) wydaje (na 2 osoby) mniej niż 60 euro tygodniowo. Piwo od święta (z lidla albo aldi) jedzenie gotowane hurtem na 2-3 dni. Ja osobiście nie potrafiłbym tak żyć, siedząc tutaj prawie 2 lata patrzeć na normalne jedzenie i codziennie wszystkiego sobie odmawiać bo "o 25c przekroczę dzienny budżet".
 
 
AnetaDK 
Poczatkujacy

Pomogła: 1 raz
Wiek: 38
Dołączyła: 20 Lis 2012
Posty: 34
Skąd: Zuid Holland
Wysłany: Śro Kwi 24, 2013 3:21 pm   

gromak napisał/a:
AnetaDK napisał/a:
Beny.rac napisał/a:
Cytat:


Odjąć oplate za domek i ubezpieczenie to zostanie z 600 e

Od tych 600 e odlicz jedzenie , jakas chemie , itp to zostanie z 400 e... :039:



200 euro miesięcznie na jedzenie i środki chemiczne?To raptem kilka euro dziennie,powodzenia w jedzeniu zupek i suchych bułek :039:
Wszyscy wiemy,że życie tu jest drogie,zdziwię się bardzo,jeśli cokolwiek odłoży z tych 600 euro,bo ubrać też się trzeba :083:


Znam osoby, które na jedzenie (uwaga, para polaków na kontrakcie od 4 lat) wydaje (na 2 osoby) mniej niż 60 euro tygodniowo. Piwo od święta (z lidla albo aldi) jedzenie gotowane hurtem na 2-3 dni. Ja osobiście nie potrafiłbym tak żyć, siedząc tutaj prawie 2 lata patrzeć na normalne jedzenie i codziennie wszystkiego sobie odmawiać bo "o 25c przekroczę dzienny budżet".


To co oni jedzą :119: ?
 
 
gromak 
Nieśmiały użytkownik

Wiek: 37
Dołączył: 14 Gru 2012
Posty: 78
Skąd: Tilburg
Wysłany: Śro Kwi 24, 2013 3:53 pm   

Zrobię Ci listę zakupów i udowodnię, że jest to możliwe. 2 dorosłe osoby nie zjedzą więcej niż 3 bochenki chleba tygodniowo.

Chleb (3 bochenki) - 3E
Margaryna opakowanie 500g - 1E
Szynka z kurczaka (lidl, aldi) 3 opakowania - 3,5E
Ser żółty 500g - 3E
Olej - 1,5E
Ogórek, pomidory etc - 3E
Makaron, ziemniaki - 4E
Mieso mielone - 3E
Mieso wieprzowe - 3E
Sos (tytka) - 30c
Sałatka 500g - 3E
Jabłka i inne owoce - 4E

Wychodzi ok 30E - a to dopiero połowa budżetu (nie będę rozpisywał się na mąkę i inne drobnice). Zakładam oczywiście, że pracujesz i kanapki zjadasz w pracy a w domu "obiadokolację" a wszystko zapijasz wodą mineralną albo herbatą (bo kawę można przecież wypić w pracy :P ).
 
 
Michaleki
Poczatkujacy

Dołączył: 07 Lis 2012
Posty: 13
Wysłany: Czw Kwi 25, 2013 10:10 pm   

bagniaczka napisał/a:
Uwazam, ze za 50-60e tygodniowo w 2 osoby da sie przezyc. Wiadomo, ze nie chodzi sie na eleganckie kolacje, ale na kanapki + obiady typu placki ziemniaczane, spaghetti, jakas zapiekanka, stammpot spokojnie wystarczy. I na tyton tez. Da sie. Wiadomo, ze na dluzsza mete to nie jest mile, ale w chwilach kryzyzu wystarczy.

Ja mieszkam tutaj sam i na jedzenie wydaje ok 250-280e na miesiac. Czasami jak ide do AH place ok 25-28e za zakupy, a i tak nie mam pelnego koszyka. Rekord to 40e za zakupy ale wtedy to juz w lodowce tylko swiatlo mialem:) Moze jakbym kupowal w innych sklepach to byloby taniej. Ale nie chce mi sie chodzi po innych sklepach a AH mam pod nosem. W kazdym razie lubie sobie zjesc i na tym nie oszczedzam:)
 
 
Estamos 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 6 razy
Wiek: 34
Dołączył: 07 Kwi 2010
Posty: 426
Skąd: provincie Utrecht...
Wysłany: Pią Kwi 26, 2013 6:35 am   

Może się powtórzę ale jak pracowałem tu sezonowo to człowiek kombinował z jedzeniem, żeby taniej było. Teraz pracując tu praktycznie na stałe to nie chcę żeby zabrzmiało to zbyt arogancko ale niewielu rzeczy sobie odmawiam...(niestety zmusza mnie do ekstra wysiłku fizycznego).

Co z tego, że tygoniowe zaoszczędzę 20 euro a rocznie może i z 1500, skoro jak zacznę poupadać na zdrowiu z powodu gównianego jedzenia może się okazać, że stracę oszczędności całego roku o ile nie lat? Jeśli i tak zachoruję czy umrę, nie będę miał czego żałować.

Zbyt wielu Polaków, tu w Holandii katuje się dietami składającymi się z wysoko przetworzonej żywności, alkoholu i (to nie dieta) ciężkiej fizycznej pracy. Ludzie mają w planach kupić mieszkanie czy o zgrozo nowy samochód żeby się pokazać. Duża większość z nich chce zarobić i wrócić do Polski. Jeśli tu się pogorszy to w Polsce bedzie jeszcze gorzej co już widać. Poza tym zaoszczędzone pieniądze nie pozwolą nikomu zostać rentierem co najwyżej do mieszkania na ładniejszą kanapę czy parę cali w TV.
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8363
Wysłany: Pią Kwi 26, 2013 3:37 pm   

przeniesione z tematu Brutto to ile netto ?

bagniaczka napisał/a:
Uwazam, ze za 50-60e tygodniowo w 2 osoby da sie przezyc. Wiadomo, ze nie chodzi sie na eleganckie kolacje, ale na kanapki + obiady typu placki ziemniaczane, spaghetti, jakas zapiekanka, stammpot spokojnie wystarczy. I na tyton tez. Da sie. Wiadomo, ze na dluzsza mete to nie jest mile, ale w chwilach kryzyzu wystarczy.
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 939
Wysłany: Pią Kwi 26, 2013 4:11 pm   

Ja wydaje max. 150e miesiecznie na jedzenie i jem zdrowo. Trzeba po prostu madrze robic zakupy.

Jak sa pomarancze za 1,50e za 2 kilo w aanbieding to nie kupowac truskawek za 3e za 500 gram. Jesli jest np. filet z kurczaka w aanbieding, kupic kilka kilo i zamrozic itd.
 
 
ewcia.pol 
Mega gaduła

Pomogła: 15 razy
Dołączyła: 20 Maj 2008
Posty: 1071
Skąd: GLD
Wysłany: Pią Kwi 26, 2013 8:13 pm   

gromak napisał/a:
Chleb (3 bochenki) - 3E

wybacz, ale 3 bochenki za 3 e to raczej produkt chlebopodobny, dobry chleb z aanbieding w supermarkecie to min 1,50, wiec min 4,50e
z twoich cenowych wyliczen wynika,ze max 2 razy w tyg te 2 osoby jedza mieso...raz mielone raz wieprzowe i to w malutkich ilosciach skoro po 3e...

reszta to tak jak Geralt pisze, trzeba myslec na przod,przegladac gazetki i patrzec jakie rzeczy warto kupic na dany tydzien lub w wiekszej ilosci po nizszej cenie. Duzo tanszych warzyw ,owocow czy drobiu mozna kupic w tureckich sklepach,np za 2,5e kg podudzi z kurczaka.
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 30
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1897
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Pią Kwi 26, 2013 11:06 pm   

ewcia.pol napisał/a:
reszta to tak jak Geralt pisze, trzeba myslec na przod,


Tez staram sie tak robic - jak widze ze proszek jest za pol ceny to biore 2 , jak widze ze piersi sa za 4-5 e kg to biore z 2-3 kg porcjuje i mrożę

Jednak prawda jest taka ze juz dawno przestalem liczyc ile wydaje tyg na jedzenie poniewaz rzadko juz jadam w domu bo nie mam kiedy gotowac ...

Ale wiem jedno wydajac 200-250 na jedzenie nie bedzie sie glodnym ... :039:
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
 
 
gromak 
Nieśmiały użytkownik

Wiek: 37
Dołączył: 14 Gru 2012
Posty: 78
Skąd: Tilburg
Wysłany: Sob Kwi 27, 2013 1:33 am   

ewcia.pol napisał/a:
gromak napisał/a:
Chleb (3 bochenki) - 3E

wybacz, ale 3 bochenki za 3 e to raczej produkt chlebopodobny, dobry chleb z aanbieding w supermarkecie to min 1,50, wiec min 4,50e
z twoich cenowych wyliczen wynika,ze max 2 razy w tyg te 2 osoby jedza mieso...raz mielone raz wieprzowe i to w malutkich ilosciach skoro po 3e...



A myślisz, że czym żywi się 3/4 naszych rodaków tutaj, w Holandii ? Idz do Lidla, raz byłem w Aldi. Spójrz na ceny.

Pozatym, to było wyliczenie POŁOWY tygodniowego budżetu. Czytaj, potem ewcia komentuj.
 
 
GeraltRivia 
MODERATOR

Pomógł: 21 razy
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 939
Wysłany: Sob Kwi 27, 2013 9:04 am   

No wlasnie jedzenie poza domem jest zabojcze dla budzetu.

Przyklad: 500 gram filetu z kurczaka: 2,50e w aanbieding
Ryz brazowy (silvervliesrijst) 400 gram: 1e
750 gram mix mrozonych warzyw w Lidlu: 1,50e
Troche oleju, przypraw, czosnek, cebulka: 1e

Lacznie za 6 euro mam super smaczny i zdrowy obiadek na 2-3 dni. :)

Ale sa dni ze nie chce mi sie gotowac, ide do snackbaru i za 6 euro mam tylko frytki, krokieta i frykandyle. :(
 
 
ewcia.pol 
Mega gaduła

Pomogła: 15 razy
Dołączyła: 20 Maj 2008
Posty: 1071
Skąd: GLD
Wysłany: Sob Kwi 27, 2013 9:50 am   

gromak napisał/a:


A myślisz, że czym żywi się 3/4 naszych rodaków tutaj, w Holandii ? Idz do Lidla, raz byłem w Aldi. Spójrz na ceny.


3/4rodakow zywi sie w ten sposob?po czym tak osadzasz?
bylam w lidlu czy aldiku i tam widzialam chleb po 1,59.
Wiem,widze,ze to bylo wyliczenie za polowe stawki tyg,umiem czytac, chodzi mi o twoje przytoczone ceny.

u nas 60e tyg z pewnoscia,tyle,ze my co 8tyg jestesmy w pl wiec mieso do pieczenia na wedliny mam z pl/maz nie trawi papierowych wedlin/,i dorsza,lososia tez.pol chleba u nas jest na 2dni,bo tylko moje chlopaki jedza,te 60e glownie na owoce,warzywa,nabial, w weekend kibbelingi i haringi lub cos na miescie. czasem wyjdzie 50a czasem 80,w 300 raczej sie miescimy. Kupuje w wiekszosci w promocjach, chemie tez np 3szt za 10e albo w kruidvacie jak sa promocje 2+2 robie wieksze zapasy.
Ostatnio zmieniony przez ewcia.pol Sob Kwi 27, 2013 9:51 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group