NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Rozliczenie z pracy w NL w polskim US
Autor Wiadomość
dorota w
Super gadu?a

Wysłany: Wto Wrz 08, 2009 8:50 pm   

lechowiec napisał/a:
Witam i proszę o pomoc. Co robić w takim przypadku. Praca w 2008 tylko w Holandii. W marcu 2009 zrobione rozliczenie z polskim US, ulga abolicyjna pokryła różnicę i nie musiałem nic dopłacać do polskiego US. Następnie w lipcu na konto polskie wpływają euro ze zwróconego podatku. Co teraz mam zrobić?? Jakaś korekta do pit za 2008?? Czy trzeba będzie oddać zwrócony podatek?? Jeśli tak, to jaki jest sens odzyskiwania, jeżeli wg prawa holenderskiego ten zwrot mi się należy bo nie przekroczyłem progu 5000 euro?? Czy w polskich przepisach coś się zmieniło na korzyść?? Bardzo dziękuję za pomoc.

Te pieniądze ze zwrotu są dochodem za 2009 rok,bo w tym roku wpłynęły na Twoje konto.Czy trzeba będzie się z nich rozliczać- o to samo spytałam panią w US (przy rozliczeniu za 2008 męża z dochodów tylko z Holandii) i otrzymałam odpowiedź,że ona sama na dzień dzisiejszy(marzec 2009) nie wie czy trzeba będzie rozliczać te pieniądze w polskim US.Jak jest na chwilę obecną nie mam pojęcia.Żadnej korekty teraz nie musisz robić-jeśli trzeba będzie,to rozliczysz je w 2010 roku (dochód za 2009).Takie otrzymałam informacje z US.

lechowiec 
Poczatkujacy

Wysłany: Pią Wrz 18, 2009 8:11 pm   

Jeżeli to będzie dochód to od tego trzeba będzie zapłacić podatek. Czy trwają jakieś prace nad przepisami aby osoby pracujące w Holandii nie były z tego powodu poszkodowane? Bez sensu uznawać zwrot podatku jako dochód w następnym roku. Po jakim kursie to przeliczyć? To nie jest w świetle prawa holenderskiego żaden dochód i tyczy się roku 2008. Te zwroty także powinna objąć ulga abolicyjna i sensowna byłaby korekta do pitu. Czy ktoś rozliczał już zwrot za 2008 z polskim us i korzystał z usług jakiejś konkretnej firmy? Z tego co wiem, to ludzie z prowincjonalnych US nic nie pomogą, bo w tych sprawach są niekompetentni. Także co US to inna odpowiedź.

dorota w
Super gadu?a

Wysłany: Pią Wrz 18, 2009 8:56 pm   

lechowiec napisał/a:
Jeżeli to będzie dochód to od tego trzeba będzie zapłacić podatek. Czy trwają jakieś prace nad przepisami aby osoby pracujące w Holandii nie były z tego powodu poszkodowane? Bez sensu uznawać zwrot podatku jako dochód w następnym roku. Po jakim kursie to przeliczyć? To nie jest w świetle prawa holenderskiego żaden dochód i tyczy się roku 2008. Te zwroty także powinna objąć ulga abolicyjna i sensowna byłaby korekta do pitu. Czy ktoś rozliczał już zwrot za 2008 z polskim us i korzystał z usług jakiejś konkretnej firmy? Z tego co wiem, to ludzie z prowincjonalnych US nic nie pomogą, bo w tych sprawach są niekompetentni. Także co US to inna odpowiedź.

Nie wiem,jak miałby być rozliczony ten dochód i czy trzeba byłoby zapłacić od niego podatek w Polsce,bo takich informacji to nawet panie w US nie miały,jak ja pytałam.Ale na chłopski rozum,to też jest dochód z Holandii,więc tak jak piszesz,powinna objąć go ulga abolicyjna.Co będzie -zobaczymy.

lechowiec 
Poczatkujacy

Wysłany: Wto Wrz 29, 2009 1:07 pm   

Korekta do pit jest ponoć potrzebna i zaczynają się schody. Kancelaria podatkową Pani Kłosowskiej w Opolu nie chce pomóc doprowadzić do końca sprawy ze zwrotem podatku i rozliczeniem z Polskim Us. Czy ktoś jest kompetentny lub może wskazać osobę która pomoże w tej sprawie? Czy nikt nie miał takiej sytuacji, że odzyskał podatek i rozliczał się wcześniej z polskim us? Człowiek chce mieć wyprowadzone w papierach na prostą, ale najwyraźniej nawet z tym jest u nas problem:/

kajika 
Poczatkujacy

Wysłany: Śro Lis 11, 2009 12:43 pm   

Mam pytanie, byłam w holandii dwa miesiące, zarobiłam nie więcej niż 2 tys euro. rozumiem ze dostane od tej kwoty zwrot podatku w holandii? a czy jeżeli w polsce miałabym podpisaną jakąś umowę zlecenie na kwotę też zwolniona od płacenia podatku czyli mniej niż 3 tysiące złotych to czy jest szansa że dostane w polsce zwrot? czy liczą się do tego zarobki w holandii? i czy jezeli jestem studentką to moi rodzice mogą dalej korzystać z ulg na uczące sie dzieci?? bardzo proszę o odpowiedź.

Reklama
zbyszek01 
Poczatkujacy

Wysłany: Czw Lis 19, 2009 10:07 pm   

Ogolnie. W Holandi mozna dostac podatki zpowrotem ( do 5 lat), a w Polsce trzeba to znowu podac, chyba ze sie tam nie mieszka ( w Polsce), nie ma rodziny itp. w innych
wypadkach dostaje sie tutaj moze pienadze ale a Polsce trzeba sie z tego rozliczycz.

Beny.rac 
Mega gadu?a

Wysłany: Nie Gru 13, 2009 8:59 am   

Witam,

Mam pytanie :

Czy osoba która nigdy nie pracowała w PL tzn nie ma nawet nip-u , ukończyła szkołe i zyje i pracuje w NL musi składać jakieś papiery w PL US ???( w pl jest zameldowana , przebywa średnio w PL 1-3 miechy na urlopach )

Za odp z góry dziękuje

Pozdrawiam Serdecznie

m4rcin 
MODERATOR

Wysłany: Nie Gru 13, 2009 10:54 am   

Jesli jest obywatelem PL i nie posiada certyfikatu rezydencji podatkowej w NL to musi.

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24

Damme 
Poczatkujacy

Wysłany: Wto Gru 15, 2009 8:51 pm   Podatek

Witam.
Chciałam sie dowiedziec jak to jest z rozliczeniem podatkowym.
Pracuje w Holandii przez agencje pracy (Holenderską) i nie wiem czy musze sie rozliczyc też w polsce czy tylko w Holandii?
Jest jeszcze jeden problem poniewaz biuro odmawia wydania mi jarografu. (Ciagle cos sciemnia). Wiem ze to ich obowiazek ale mimo to jarografu nie otrzymalam a pracuje juz 2-gi rok (z przerwami) poniewaz jestem pracownikiem tymczasowym.
Co robic w takiej sytuacji?
Ogolnie z tego by wynikalo ze robie "na czarno" ale mam kilka salarisów (czasem zapomnieli mi dac) i na nich jest wszystko ok. Podatki wypisane i wogole wszystko.
Dziekuje za odpowiedz
Pozdrawiam

Reklama
Tereza 
Nie?mia?y u?ytkownik

Wysłany: Pon Gru 21, 2009 12:22 pm   

m4rcin napisał/a:
Jesli jest obywatelem PL i nie posiada certyfikatu rezydencji podatkowej w NL to musi.

a ja sie z tym nie zgodzę

według Holednerskiego prawa rezydentem podatkowym zostajesz automatycznie w momencie meldunku

When you take up residence in the Netherlands, you are (usually) immigrating into this country. For tax purposes, you will be regarded as a resident taxpayer from the moment of immigration.

według polskiego natomiast musisz płacić podatki w Polsce, gdy:

Zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 ustawy "osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (to tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy)".

Co to znaczy "miejsce zamieszkania"?

Do końca 2006 roku ustawa nie zawierała przepisów regulujących kwestię tego co należy przyjmować za "miejsce zamieszkania" podatnika. Jak powszechnie przyjmowano w literaturze i orzecznictwie sądowym i co znajdowało również potwierdzenie w stanowisku organów podatkowych, dla określenia miejsca zamieszkania pracownika dla celów podatkowych należało sięgać po przepis art. 25 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym "miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu".
Oznaczało to, że do końca 2006 roku miejscem zamieszkania pracownika było miejsce, w którym pracownik ten nie tylko przebywał (przesłanka obiektywna), ale jednocześnie, takie w którym pracownik ten zamierzał przebywać stale (przesłanka subiektywna). Dla ustalenia miejsca zamieszkania pracownika obie przesłanki musiały przy tym występować łącznie w tym samym czasie.

Nowelizacja ustawy w zakresie definicji pojęcia miejsce zamieszkania podatnika

Z dniem 1 stycznia 2007 roku wszedł w życie przepis art. 3 ust. 1a ustawy, zgodnie z którym "Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.".
Tym samym ustawa uzyskała własną definicję pojęcia "miejsce zamieszkania" podatnika.
Warto zauważyć, że przepis art. 3 ust. 1a pkt 1 ustawy, mówiący o "centrum interesów życiowych" odwołuje się do przywołanego wcześniej stanowiska doktryny i orzecznictwa, na temat pojęcia "miejsce zamieszkania" podatnika. Nowością jest natomiast przepis art. 3 ust. 1a pkt 1 ustawy. Przepis ten pozwala na usunięcie wielu pojawiających się do tej pory w praktyce wątpliwości. Co przy tym istotne, należy pamiętać, że przebywanie dłuższe niż 183 dni, o którym mowa w tymże przepisie może być zarówno przebywaniem ciągłym, jaki i w kilku przerywanych wyjazdami poza Polskę okresach. Ważna jest bowiem ogólna długość przebywania w Polsce w danym roku podatkowym.
Dla naszych rozważań istotne jest również to, że na podstawie obecnie obowiązujących przepisów nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce podlega osoba, która spełnia którykolwiek z warunków, o których mowa w przepisie art. 3 ust. 1a ustawy.

wiec jeśli spędzam cały rok w Holandii - jestem tu zameldowana i mam plan pozostać - moje centrum życiowe jest tu- tu płacę podatki i nie podlegam opodatkowaniu w Polsce

calendargirl288 
Super gadu?a

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Pon Gru 21, 2009 10:22 pm   

Tereza napisał/a:
wiec jeśli spędzam cały rok w Holandii - jestem tu zameldowana i mam plan pozostać - moje centrum życiowe jest tu- tu płacę podatki i nie podlegam opodatkowaniu w Polsce
i właśnie to powiedział mi znajomy pracujący w US w moim mieście. Ludzie tu na forum mnie tak zakręcili, że w nocy spać nie mogłam, bo się za 2008 nie rozliczyłam w PL (za 2007 tak, bo byłam w NL mniej niż te 183 dni). Teraz mam jakąś podstawę prawną wyłuszczoną, dziękuję bardzo :)

zofiapazura
Poczatkujacy

Wysłany: Sob Sty 07, 2012 10:59 pm   zeznanie podatkowe z dochodów z zagranicy w polskim urzędzie

witam
Otóż do czerwca 2008 roku uczyłam się zaocznie w Polsce i ze względu że byłam w kiepskiej sytuacji finansowej pobierałam zasiłek socjalny z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w kwocie 200zł miesięcznie (na wyżywienie).
W lipcu 2008 wyjechałam do Holandii i pracowałam przez cały czas aż do września 2011 (przez cały ten okres byłam w NL). W tym czasie nie uzyskałam żadnych dochodów w Polsce.
W Polsce posiadam tylko meldunek, no i auto na Polski blachach.
Wiem że muszę się rozliczyć, ale jak będzie potraktowane moje rozliczenie?
Jak potraktują moje zarobki z 2008 r. czy będę musiała zwrócić zasiłek socjalny?
Rozliczenia u polskiego księgowego kosztuje 100zł za jedno rozliczenie, a nic konkretnego nie chce mi powiedzieć bo musi to wszystko policzyć, a ja chciała bym wiedzieć czy zapłacę coś do Polskiego US zanim dam papiery do rozliczenia.
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Łukasz1910 
Poczatkujacy

Wysłany: Wto Lut 21, 2012 7:55 pm   

Chciałem zapytać czy ja mam w Polsce obowiązek rozliczyć zwrot podatku z Holandii. Rozliczałem się w Holandii za 2010 rok i dostałem zwrot w listopadzie ubiegłego roku. Jako, że pracowałem także w Polsce w 2011 będę rozliczał to w polskim US. Czy muszę dodatkowo rozliczyć ten zwrot który otrzymałem? Jeśli tak to na którym formularzu? Czy wyjdzie mi to na dobre jeśli to rozliczę bo liczę na zwrot za pracę w Polsce?

Reklama Reklama
magdalena1986 
Poczatkujacy

Wysłany: Pią Mar 02, 2012 7:25 pm   

Witam, czy ktoś z Was orientuje się może czy lepiej rozliczyć się za jeden rok pracy czy za kilka? Tzn. w roku 2011 pracowałam 10 miesięcy w NL. Ale w tym roku również mam zamiar wybrać się do pracy na kilka miesięcy. Nie wiem czy bardziej opłacalne będzie się rozliczenie teraz czy w przyszłym roku za dwa lata pracy?
Jeśli ktoś ma jakakolwiek wiedzę na ten temat proszę o pomoc.
Ostatnio zmieniony przez magdalena1986 Pią Mar 02, 2012 7:25 pm, w całości zmieniany 1 raz  

sylwia_lelystad 
Gadu?a nad gadu?ami :-)
zajeta..xD

Pomogła: 13 razy
Wysłany: Pią Mar 02, 2012 7:56 pm   

Nie ma roznicy, kazdy rok, jest liczony osobno.

:039:

Odpowiedz do tematu